do góry




MAMY do pogadania – jedenaste spotkanie


    W czwartek, 13 czerwca, odbyło się kolejne już spotkanie z cyklu „MAMY do pogadania”.

    Zajęcia prowadziła Katarzyna Jastrzębska – lekarz stomatolog, specjalistka stomatologii dziecięcej. Temat spotkania „Jak dbać o zęby dziecka, czyli wszystko o higienie jamy ustnej”.

                Pani stomatolog mówiła rodzicom o tym, w jaki sposób należy dbać o zęby dziecka. Szczególną uwagę zwróciła na najistotniejsze sprawy. Podstawową metodą zapobiegania próchnicy u dzieci jest prawidłowa higiena jamy ustnej. Istotna jest już od pierwszych dni życia i dlatego nawet, jeśli nie ma jeszcze zębów, to przemywamy niemowlakowi dziąsła gazą namoczoną w wodzie. Jeśli do tego dodamy masaż dziąseł, to później lepiej wyrzynają się zęby, mniej boleśnie. Ważne są początki mycia zębów, najpierw oswajamy malucha ze szczoteczką, myjemy samą wodą, pozwalamy się bawić, pastę wprowadzamy po jakimś czasie. Nie należy zapominać o wieczornym szczotkowaniu zębów, jest ono niezmiernie ważne, ponieważ podczas snu wydzielanie śliny jest zerowe. Pani prelegentka przypomniała również o tym, iż w nocy podajemy dziecku do picia tylko wodę. Nocne karmienie jest bowiem najczęściej przyczyną próchnicy (tzw. próchnica butelkowa). Dzieciom należy długo pomagać czyścić zęby, nawet pięcioletnim, ponieważ maluchy zazwyczaj myją tylko przednie zęby. Pani stomatolog potwierdziła również informację, która znana jest rodzicom od dawna, że jeśli dziecko przedwcześnie ząbkuje (3-4 miesiąc), wówczas zęby są słabo zmineralizowane, lepiej dla dziecka, gdy pierwsze zęby pojawią się jak najpóźniej, wtedy są lepiej zmineralizowane.

                Następnie Pani Katarzyna odpowiadała na pytania rodziców: jak sobie radzić z bolesnym ząbkowaniem (nie bagatelizować gorączki, nie tłumaczyć sobie każdej gorączki ząbkowaniem, bo może ona być sygnałem jakiejś dodatkowej infekcji; stosować schłodzone gryzaczki i żele); czy fluor jest szkodliwy (zdaniem prowadzącej fluor szkodliwy jest dopiero w nadmiarze, znajduje się w naszej wodzie, ale w niewielkiej ilości, jest jedyną substancją wzmacniającą zęby; powinniśmy stosować pasty dostosowane do danego wieku dziecka); kiedy powinna się odbyć pierwsza wizyta do dentysty (pierwsza wizyta jest bardzo ważna, należy przyzwyczajać dziecko do niej już w domu, bawić się z dzieckiem, prosić o pokazanie ząbków; ważne, aby dziecko przyzwyczajało się do wizyt w gabinecie, żeby w momencie, kiedy pojawi się problem, dentysta był w stanie wykonać zabiegi; zdarza się, że konieczne są zabiegi z narkozą – dziecko jest wtedy badane, obecny jest anestezjolog); jak zachęcić dziecko do mycia zębów (tutaj „inwencja twórcza” rodziców – pomysły na zabawy, które zachęcą malucha do tej czynności); jak ciąża wpływa na stan zębów matki (nie ma wpływu, natomiast wpływ ma podjadanie, dieta itd.).

                Na koniec Pani stomatolog przypomniała rodzicom, że próchnica jest chorobą bakteryjną, zaraźliwą. Dlatego nie wolno oblizywać dziecku smoczków ani podawać z tej samej łyżeczki, co jadł rodzic. Dziecko dopóki nie zarazi się od kogoś próchnicą, nie będzie jej miało. Istotne jest też to, żeby dziecko uczyło się gryźć. Jeśli pojawia się zęby, należy podawać jedzenie, które trzeba pogryźć, a nie papki.

                W spotkaniu uczestniczyło 12 rodziców wraz z dziećmi. Serdecznie dziękujemy Pani Katarzynie Jarzębskiej za przeprowadzenie tego spotkania. Zapraszamy na następne spotkanie.


    Galeria zdjęć:

    • MAMY do pogadania – jedenaste spotkanie