do góry




MAMY do pogadania – czternaste spotkanie


    We wtorek, 2 lipca, odbyło się ostatnie już przedwakacyjne spotkanie z cyklu „MAMY do pogadania”. Zajęcia prowadziła Agnieszka Barańska – lektorka języka angielskiego, właścicielka placówki „Kuźnia Języków”. Temat spotkania „Wychowanie dwujęzyczne”.

    Spotkanie rozpoczęło się od wypełnienia przez uczestników ankiety – „Prawda i mity dotyczące dwujęzyczności dzieci”. Następnie Pani Agnieszka omówiła i wyjaśniła wszystkie zagadnienia poruszane w ankiecie, tzn. 

    1. W wyniku wychowania dwujęzycznego dziecku do pewnego momentu uczenia się mogą mylić się słówka z obu języków – prawda
    2. Wychowanie dwujęzyczne nie wnosi żadnej innej wartości niż skuteczna nauka języka obcego – fałsz.
    3. Chcąc skutecznie dwujęzycznie wychować dziecko należy około 30 % czasu dziecka poświęcić na naukę języka obcego – prawda.
    4. Dziecko wychowywane dwujęzycznie oba języki zna na takim samym poziomie – fałsz. 
    5. Kreskówki i różnego rodzaju nagrania są skuteczną metodą nauczania języka obcego dopiero po 2 roku życia – prawda.
    6. Czytanie bajek nieznacznie rozwija językowo dziecko – fałsz.
    7. Rodzic, który nie jest rodzimym mówcą nie powinien uczyć swego dziecka danego języka obcego jako rodzimego – fałsz.

    Następnie prelegentka omówiła strategie wychowania dwujęzycznego: jeden rodzic, jeden język (np. mama mówi po angielsku, tato po polsku); język mniejszości w domu (dziecko w domu mówi po niemiecku, a poza domem po polsku); polityka mieszanych języków (mówimy w kilku językach na raz); czas i miejsce (wybieramy określone miejsce i porę, kiedy zawsze mówimy w obcym języku, np. zawsze wieczorem podczas kąpieli).

    Potem Pani Agnieszka przedstawiła zalety dwujęzycznego wychowania. Dwujęzyczne dzieci odbierają rzeczywistość z większą tolerancją. Potrafią sobie wyobrazić, że kot to nie tylko „kot”, ale i „katze”/ „cat”. Nauka języków powoduje ciągły trening mózgu. Ćwiczy pamięć, utrzymuje mózg w dobrej kondycji, rozwija myślenie abstrakcyjne. Badania pokazują, iż nauka języków powoduje, iż przedłużamy prawdopodobieństwo zachorowania na demencję starczą o 5 lat.

    Następnie Pani Agnieszka zaproponowała grę. Pokazywała nam trzy wyrazy,
    a zadaniem uczestników było znalezienia wyrazu, który łączy je wszystkie np. restauracja, bilard, operacja; odpowiedź: stół. Udowodniła, że dzięki dwujęzycznemu nauczaniu rozwijają się również rodzice. Rozwijają swój język, często musza sięgnąć do słownika i sprawdzić znaczenie danego wyrazu.

    Spotkanie zakończyła luźna dyskusja. Mamy opowiadały o swoich doświadczeniach, o tym jak one uczą dzieci języków obcych, jakie metody stosują. Mówiły o tym, że czytają dzieciom książki w obcym języku; pozwalają oglądać bajki wyłącznie w obcym języku; dziadkowie mówią do dzieci w obcym języku, a rodzice w ojczystym; używają pluszowego misia, który mówi do dziecka zawsze w obcym języku- towarzyszy przy zabawie.

    W spotkaniu uczestniczyło 8 rodziców wraz z dziećmi. Serdecznie dziękujemy Pani Agnieszce Barańskiej za przeprowadzenie tego spotkania. Zapraszamy na następne spotkanie, po wakacjach.


    Galeria zdjęć:

    • MAMY do pogadania – czternaste spotkanie
    • MAMY do pogadania – czternaste spotkanie
    • MAMY do pogadania – czternaste spotkanie
    • MAMY do pogadania – czternaste spotkanie